مراحل صدور پروانه ساخت از صفر تا صد

مراحل صدور پروانه ساخت از صفر تا صد

[تعداد: 3    میانگین: 5/5]

مراحل صدور پروانه ساخت از صفر تا صد را در این مطلب برای شما عزیزان آماده کرده ایم.

برای شروع به کار هر پروژه ساختمانی ای یکی از مراحل ساخت یک ساختمان گرفتن پروانه ساخت است پس ابتدا میبایست پروانه ساخت را از شهرداری دریافت نمود که از آن میتوان به عنوان یک سند نیز نام برد.

اگر این گواهینامه از شهرداری دریافت نشود آن ساخت و ساز غیر قانونی بوده و توسط مراجع ذیصلاح مورد پیگرد قرار میگیرد و از ادامه ساخت و ساز جلوگیری میشود.

دلیل اصلی دریافت این گواهینامه این میباشد که شهرداری اطمینان حاصل کند که سازه شما طبق قوانین شهر سازی و زیر نظر این مرجع ساخت و ساز انجام شده است.

در حال حاضر به جای پروانه ساختمان دفترچه هایی به عنوان ((شناسنامه ساختمان)) صادر میشود که شامل اطلاعات کاملی از جمله نداشتن خلاف و پایان کار ، هویت ساختمان و سایر جزییات ساختمان به طور کامل ذکر گردیده است.

این جزییات شامل مشخصات زمین ، محل احداث ، هویت مالک ، نوع مالکیت ، شماره و تاریخ صدور ، مهندس ناظر ،محاسب و تاسیسات ، ابعاد چهارگانه پلاک ، کروکی و مساحت زمین ، میزان تراکم ، مشخصات طبقات ، وضع پارکینگ ، اصلاحات و تغییرات ، نحوه تمدید عوارض ، گواهی پایان ساخت ، و گواهی نداشتن خلاف را شامل میشود .

نمونه پروانه ساخت شهرداری

مراحل اخذ پروانه ساختمان یا شناسنامه ساختمان

تمام مراحل دریافت پروانه ساختمان را به ۶ دسته میتوان تقسیم کرد

۱_تشکیل پرونده

۲_دستور نقشه

۳_طراحی نقشه

۴_پرداخت عوارض

۵_تهیه مدارک پیش نویس

۶_ چاپ پروانه مدارک پروانه ساخت

مراحل دریافت پروانه ساختمان

۱-تشکیل پرونده :

در این مرحله مالک یا وکیل مالک (شخصی که دارای وکالت از طرف مالک یا مالکین )باشد باید مدارک زیر درخواست پروانه خود را در دفاتر خدمات الکترونیک شهر ثبت کند

این مدارک شامل سندهای ملک به همراه کپی انها ، برگه تسویه حساب عوارض نوسازی ، و همچنین حضور مالک یا مالکین یا وکلای انها در محل دفتر خدمات الکترونیک به همراه کارت ملی انها

نکته : در ابتدا به یاد داشته باشید که قبل از اینکه بخواهد پرونده ای تشکیل شود باید بازدید صورت گرفته و در این بازدید مواردی مانند مساحت زمین ، ساختمان موجود ، موقعیت ساختمان های مجاور ، و یا اینکه اگر کجی یا پخی داشته باشد ثبت شود 

نقشه ساختمان

۲-دستور نقشه :

در دستور نقشه اطلاعاتی از قبیل اصلاحیه های شهرداری ، مساحت ملک پس از اصلاح ، تعداد طبقات و فضای اشغال شده انها تعیین میگردد

نکته : اطلاعات به دست آمده در مرحله دستور نقشه را مالک باید به مهندس امار (طراح نقشه اصلاحی) ارجاع دهد.

۳-طراحی نقشه :

طراحی نقشه اصلی ترین و مهم ترین گام در اجرای یک نقشه ساختمانی میباشد

در این مرحله مهندس معمار باید بر اساس دستور نقشه صادر شده از طرف شهرداری تمام ضوابط شهرداری و اتش نشانی نقشه ای را طراحی کند که بیشترین و بهترین استفاده را از فصای موجود کرده باشد و همه پلن ها را در ان پیاده کرده باشد.

پس از طراحی نقشه ، این نقشه ها برای دفاتر خدمات جهت بررسی ارسال میگردد و اگر نیاز به تغییر یا اصلاح داشته باشد دفتر مهندسی ملزم به اصلاحات آن میشود و باید آن را به دفاتر خدمات مهندسی ارجاع دهد تا تاییدیه نقشه را دریافت کند.

۴-پرداخت عوارض:

پس از گذراندن تشکیل پرونده – بازدید از محل احداث و طراحی نقشه نوبت به پرداخت عوارض شهرداری میباشد

در پروانه ساختمان یا شناسنامه ساختمان منظور از پرداخت عوارض ، عوارض تخریب و نوسازی است که باید بر اساس تراکم موجود بر طبقات و متراژ محاسبه میشود و مالک آن را پرداخت میکند و این پرداخت به اداره مالیات انجام میشود .

نکته : پس از پرداخت عوارض خود مالک باید به دفاتر خدمات مهندسی مراجعه کرده و فرم درخواست تعیین ناظر را پر کند و پس از عقد قرار داد با ناظر یا ناظرین ، برگه های سهمیه انها به انظمام قرار داد فی مابین به دفاتر خدمات الکترونیک تحویل دهد.

نکته : پروژه هایی که متراژ زیر بنای انها بیش از ۲۰۰۰ متر مربع باشد مشمول اجرای ماده ۳۳ نظام مهندسی ساختمان میشوند این یعنی نقشه های ۴ رشته معماری ،سازه، برق ، مکانیک میبایست به صورت اجرایی با داشتن تمامی جزییات (نقشه فاز ۲ ) ترسیم شده و از سوی سازمان نظام مهندسی ساختمان مورد تایید قرار گیرند که ممکن است این پروسه مقداری زمان بر باشد چون امکان دارد نقشه ها چند باری مورد اصلاح قرار بگیرد .

توصیه این میباشد که در نقشه های اولیه (فاز ۱) چنین پروژه هایی الزامات و ضوابط نظام مهندسی را در نظر گرفته تا در صورت تبدیل نقشه ها به فاز ۲ اصلاحات کمتر بوده و در زمان صرفه جویی شود .

پرداخت عوارض شهرداری

۶_تهیه مدارک پیش نویس :

تهیه مدارک پیش نویس که باید توسط مالک تهیه و به دفتر خدمات الکترونیک ارائه شود شامل موارد زیر میباشد :

-نقشه های سازه و تاسیسات و برق و مکانیک به همراه برگه های سهمیه خدمات مهندسی که به آن ( برگه سبز چهار رشته ) نیز گفته میشود و باید مهر مهندس محاسب بر روی ان باشد

– قرار داد مالک و ناظر و برگه سهمیه ناظر

-برگ تعهد رعایت اصلاحی

-برگ تعهد تاییدیه نما

– فایل های نقشه سازه ، برق ، مکانیک

– چک لیست های مبحث ۱۹ و ۶ بارگزاری و زلزله

– برگه تعهد مشاوره ژئو تکنیک ، و تاییدیه خاک

۷_چاپ پروانه :

بعد از تاییدیه چهار رشته برای اخذ تاییدیه ها دفتر خدمات الکترونیک ، نوبت تاییدیه های زیر میباشد که این تاییدیه ها به صورت سیستمی انجام میشود

طرح تفضیلی بر و کف

رییس صدور پروانه

معاون شهرسازی و معماری

تاییدیه شهرداری

پس از ثبت این موارد به صورت سیستمی پروانه ساختمان چاپ میشود .

صدور پروانه ساختمانی

نکته : ممکن است در مرحله اولیه و پس از صدور دستور نقشه  به دلایلی نظیر تعیین کد صفر ملک ، عرض بیشتر در ورودی ، و از این قبیل موارد نیاز به اخذ نظر شورای معماری هر منطقه بوده و حقوق ملک تثبیت شود .

نکته: زمان اعتبار پروانه ساختمان ۲ سال از تاریخ صدور بوده که تا ۲ سال دیگر نیز قابل تمدید میباشد .

در حین اجرا ، ممکن است مازاد بر متراژ پروانه ، اضافه بنا داشته باشیم ، در این صورت مراحل گواهی عدم خلاف طی میشود و در صورت عدم تجاوز از حریم مربوطه، عوارض معادل آن اخد و گواهی عدم خلاف آن صادر میشود در غیر این صورت در کمسیون ماده ۱۰۰ مطرح شده و معمولا رای به تخریب داده میشود.

لطفا نظرتان را بگذارید

آدرس ایمیل شما ثبت نشده است