انواع چوب و کاربرد آنها در صنعت ساختمان و دکوراسیون داخلی

انواع چوب و کاربرد آنها در صنعت ساختمان و دکوراسیون داخلی

[تعداد: 7    میانگین: 5/5]

انواع چوب و کاربرد آنها در صنعت ساختمان و دکوراسیون داخلی در این مطلب آشنا میشوید. در این مطلب با انواع مشتقات چوب مثل ام دی اف آشنا میشوید. که این ام دی اف در ساخت کابینت آشپزخانه و یا انواع کمد مورد استفاده قرار میگیرد

خواص عمومی چوب :

چوب از جمله مصالح سبک سازه ای ست که تجربه های موفقی در اکثر جهان داشته است.

چوب به عنوان یکی از مصالح ساختمانی دارای چند خاصیت با ارزش است . مقاومت نسبی بالا ، مقدار چگالی و رسانایی کم در عین حال چوب چندین نقطه ضعف نیز دارد که از مهمترین آنها میتوان به پوسیدن و قابلیت اشتعال ان نیز اشاره کرد که با پیشرفت تکنولوژی مواردی از قبیل پوسیدن نیز بر طرف شده است.

چوب سنگین تر مقاوم تر است و بار بیشتری را تحمل میکند قابلیت حرارتی چوب کم است و به این دلیل برای ساختن عایق حرارتی مناسب است
چوب از نظر لحاظ مصرف به اشکال مختلف نظیر چوب های بریده شده چوب های ورقه ای و چوب های گرد تقسیم بندی میشوند

چوب از ماده ای به نام سلولز تشکیل شده است مقطع هر درخت از سه قسمت پوست ، چوب ، مغز تشکیل شده است.

چوب و انواع و کاربرد چوب

 

تقسیم بندی چوب ها :

چوب ها را به سه دسته میتوان تقسیم نمود

۱- چوب های صنوبری

نظیر کاج ، سرو ، صنوبر . این چوبها تراشیده میشوند و برش انها اسان و دوام ان ها کم است و دربرابر نیروهای فشاری مقاومت چندانی ندارند

چوب صنوبر

۲- چوب های سخت :

نظیر بلوط که دوام این چوبها زیاد است اما بد برش میباشند یعنی برش انها مشکل است و پس از بریدن اغلب سطح برش خوبی در انها حاصل نمیشود

چوب بلوط

۳- چوبهای سست :

نظیر اقاقیا و بید . دوام این دسته از چوب ها خیلی کم است اما در برابر فشار خمش و برش مقاومت خوبی دارند

انواع چوب

 انواع کاربرد چوبها :

قطعات چوبها به شکل های ظاهری استوانه ای (چوب گرد ) مکعب مستطیل (الوار) تهیه میشوند ، انواع چوبهایی که در ساختمان کاربرد دارند به شرح زیر میباشد :

۱- تیر ساختمانی (تیر گرد یا دستک) :

این تیر را که اغلب دارای مقطع دایره ای شکل است برای کلاف نمودن دیوارها ،تیرریزی سقف،به عنوان شمع قالب بندی به کار میبرند . قطر تیر بین ۱۴-۳۴سانتی متر و درازی ۰/۷ تا ۸/۱ متر دارند و به دو دسته گرد بینه و تیر تقسیم میشوند.

تیر چوبی ساختمان

۲- دستک یا تیر پایه ای :

این تیر به طول متوسط ۲/۵متر و به قطر ۸۰ تا ۱۲۰ میلی متر است و برای محصور نمودن محوطه ها با سیم خاردار کاربرد دارد

۳- چهار تراش :

.چوبی است که مقطع ان مربع یا مربع مستطیل بوده و دارای سه بعد درازا ، پهنا و کلفتی است . برای تهیه تخته معمولی ، که عرض ان حداقل ۲۰۰ میلی متر است باید پهنای چهار تراش حداقل ۲۰۰ میلی متر باشد . گاهی چهار تراش را به کلفتی و پهنای یک متر و طول ۴ الی ۵ متر نیز تهیه مینمایند.

چوب چهار تراش

۴- تخته :

چوبی است مکعب مستطیل با ابعاد متفاوت در بازار یافت میشود و مشخصات ان به شرح زیر است:

طول حداقل دو متر ، حداکثر ۶ متر

عرض حداقل ۱۸۰ میلی متر ، حداکثر ۳۰۰ میلی متر

ضخامت حداقل ۱۰ میلی متر ، حداکثر ۸۰ میلی متر.

تخته بنایی

۵- الوارچوب :

الوار ممکن است ۴ یا ۳ گوش باشد که راست و بدون گره است .طول ان ۳ متر و از برش بنیه حاصل میشود.

الوار چوب

۶- تخته فیبری :

برای ساختن تخته فیبری سرشاخه و چوبهای دم اره را به شکل تار یا برگه های نازک چوبی برش میدهند . خاک اره و تار و برگه های بریده چوبی را در چسب خمیر نموده تا تحت فشار به شکل صفحه در اید . تخته فیبری فراورده ای است سخت و بادوام که تحت اثر رطوبت جمع نمیشود.

تخته فیبری

۷- نوپان :

برای ساختن نوپان چوب های دم اره ای و سرشاخه ها را به شکل پوشال میزنند و در چسب خمیر مینمایند و ان را تحت فشار کم به شکل تخته ای پوک در اورده ، پس از مصرف روی ان روکش پرس میشود

نوپان

۸- نوپان ساقه شکری :

روش ساخت این نوپان به قسمی است که ، ابتدا تکه های چوب ، ساقه نیشکر و یا گیاهان را در داخل مخازن بخار اب قرار میدهند تا الیاف انها از هم جدا شود ، سپس این الیاف را در ظروف تحت فشار قرار داده و فشار داخل ان را تا ۷۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع افزایش میدهند ، این فشار بعد از چند ثانیه به شدت کاهش پیدا کرده ، براثر این عمل مواد چسبنده موجود در الیاف به طور کامل از ان جدا میگردد ، پس از ان الیاف را به کمک پرس های مخصوص به صورت ورق های تخت به ضخامت های از ۳ الی ۱۲ میلی متر در اورده و در ابعاد مختلف به بازار عرضه مینمایند

۹- روکش چوب :

چوبهای زینتی سخت مانند گردو و چوب زیتون را عمل اوری نموده و انها را به شکل برگه هایی نازک برش میدهند . این برگه های چوبی روی درب ،کمد و سایر تزیینات چوبی نصب میگردد و روی ان با لاک و الکل جلا داده میشود تا کار چوبی مانند چوب گردو و یا چوب زیتون به نظر اید

روکش چوب

۱۰- بنیه چوب :

اگر چوب با سطح مقطع گرد از روی قاعده به دو نیم نمایند و ان را به موازات طولی برش دهند تقسیمات ، بنیه نامیده میشود

۱۱- تخته چند لایی :

گرده عمل اوری چوب به شکل برگه برش داده شده و در سه یا پنج لایه روی هم چسبانده میشود که تارهای چوب هر لایه بر تارهای لایه دیگر عمود باشد این صفحات در برابر حریق کاملا مقاوم بوده ، در برابر قارچ های چوب متفاوت ، ودر برابر رطوبت و پوسیدگی مقاوم ! عایق صدا و حرارت ، سبک و در اغلب فضاهای ساختمان قابل مصرف بوده و حتی قابل نصب بر روی اجر ، بتن و سطح گچی میباشد

تخته چند لایی

۱۲- کانتکس :

از این محصول در ساخت دیوار ، سقف کادب، استفاده میشود . کانتکس از مصالحی است که عایق حرارت و صوت است و به راحتی بر روی تیرهای اهنی ، چوبی ، و تیرچه های بتنی قابل نصب است.

کانتکس

۱۳- اندولین :

سقف پوشی است موج دار متشکل از الیاف گیاهی و مواد شیمیایی و مصنوعی اشباع شده.

اندولین سقف

۱۴- تخته های گلو کام :

این تخته ها به فرم های گوناگون در ساختمان به کار برده میشود از جمله در اجرای اسکلت ، کف سازی ، قاب سازی ،چارچوب بندی سقف و بام ، پی سازی ، پوشش دیوارها و بام ، تزیینات و پوشش خارجی ، عایق بندی حرارتی و صوتی ، نازک کاری سقف و دیوارهای داخلی و پوشش کف کاربرد دارد.

انواع روکش های چوب :

۱- روکش مصنوعی (لترون ) : مانند ملامینه ، فرمیکا ، HpL

۲- روکش طبیعی : تخته لایه ، تخته خرده چوب (نوپان ) ، تخته فیبر (MDF-HDF)

۳- ورق ملامینه (لترون) :روکشی است مصنوعی کاربرد در مبلمان سازی روکش کمد و میز

۴- روکش طبیعی (نوپان ) : چوب را به روکشی تبدیل نموده که ضخامتش کمتر از یک میلیمتر است و برای تولید ان فرایندی را شامل موارد زیر را طی میکند.

انواع روکش چوب

۱-ماده اولیه

۲-پوست کشی

۳-خرد نمودن

۴-خشک نمودن

۵-درجه بندی

۶- چسب زنی

۷-پرس

۸-خشک نمودن

۹-برش به ابعاد استاندارد

۱۰- سمباده زنی

۱۱-درجه بندی و دسته بندی

ماده اولیه در واقع همان تنه درخت است که از قبل طی مراحلی پخته پوست کنده شده و تراش خورده است

MDF(Medium Density Fiberoard ): در MDFالیاف چوب وجود دارد و برعکس در نوپان که از خرده چوب تشکیل میشود از خصوصیات MDF و سطح یکنواخت مقاومت مکانیکی بالا و قابلیت برش کاری خوب است و همچنین مقاومت بالا در برابر اب میباشد.

–انواع درخت ها

۱- چوب راش

چوب جنگلی قرمز رنگ است اربرد ان در روکش سازی و تخته لایه سازی ، میباشد با این چوب مبلمان درجه دو ساخته میشود ودر ساخت تراورس راه اهن ، چرخ گاری ، دسته ابزار ، و .. کاربرد دارد.

چوب درخت راش

۲- چوب بلوط

چوبی با درون چوبی مشخص ، از پوست این درخت چوب پنبه میگیرند و چوبی سخت میباشد از کاربرد این چوب میتوان به پارکت سازی و روکش سازی اشاره کرد ایران بهترین چوب بلوط را در دنیا دارا میباشد.

چوب درخت بلوط

۳- چوب توسکا

نسبت به راش قرمز تر است ، شکاف خوری و پیچ خوری ان خوب است و رنگ پذیری خوبی هم دارد . مقاومتش در برابر رطوبت بالاست از این رو حتی در صنایع کشتی سازی کاربرد دارد کاربرد دیگر ان در صنایع مبلمان سازی ارزان قیمت ، کاغذ سازی و کلاف مبل اشاره کرد.

درخت توسکا

۴- چوب درخت چنار

چنار بافتی متراکم دارد نیمه سنگین ودر صنایع مبل سازی در کشور های پیشرفته کاربرد فراوانی دارد.

چوب درخت چنار

۵- چوب درخت زبان گنجشک (ون)

چوبی نیمه سنگین و نیمه سخت با قابلیت ارتجاعی بالا ، رنگ پذیری خوب ، بیرون چوب زرد روشن است و درون چوب قهو ه ای درخشان است کاربرد ان در هواپیما سازی و واگن سازی و ،،، میباشد.

درخت زبان گنجشک

۶- چوب گردو

نیمه سنگین ، نیمه سخت ، و مقاومت در برابر ضربه بالاست بسیار خوش نقش و زیبا میباشد و کاربرد ان در مبلمان استیل ، روکش سازی پارکت سازی و خراطی و منبت کاری است.

درخت گردو

۷- چوب درخت کاج

بسیار نرم است ودر سونای خشک ، مبلمان ارزان ، چوب های ساختمانی ، قالب بندی بتن مناسب است ودر ساخت پله و پارکت بسیار بد است.

چوب درخت کاج

۸- چوب نارون

نیمه سخت تا سخت و بهترین روکش در ایران است در مبلمان پارکت سازی واگن سازی و کشتی سازی کاربرد دارد.

چوب نارون

۹- چوب درخت صنوبر

چوب خیلی نرم و سفید رنگ در مقابل موریانه هیچ مقاومتی ندارد کاربرد ان در کبریت سازی ، نردبان سازی ، کاغذ سازی ، شمع سازی میباشد

چوب درخت صنوبر

۱۰- چوب افرا

چوبی نیمه سخت و فاقد درون چوب مشخص میباشد و کاربرد ان در مبلمان ابزار موسیقی میز نهار خوری و.. میباشد.

درخت افرا

۱۱- چوب درخت سرخ دار

از زیبا ترین چوب های دنیا میباشد ودر محیط سالها سالم باقی میماند و کاربرد ان در منبت کاری ، مجسمه سازی میباشد

درخت سرخ دار

لطفا نظرتان را بگذارید

آدرس ایمیل شما ثبت نشده است